Webroot Spy Sweeper

Produkttype: Antispyware
Sprog: Engelsk
Platform: Windows 2000, Windows XP 32 bit, Windows XP 64 bit, Windows Vista 32 bit, Windows Vista 64 bit
Gratis: Nej
Vores vurdering:

Om producenten

Firmaet blev grundlagt i 1997 af Steven Thomas i Boulder/Colorado USA, og er siden vokset støt. I dag har firmaet 330 medarbejdere worldwide.

Webroot sælger hovedsaglig til den private bruger, men har også software for virksomheden.

Det positive

Det er ikke svært at finde positive ting om Spy Sweeper, men vi vil fremhæve programmets real-time-protection (her-og-nu-beskyttelse). Vi kan ikke sige, om der findes noget bedre, men programmet er en ener på det punkt. Spy Sweeper lukker intet ind, som ikke skal ind.

Selv om softwaren er på engelsk, så har man, som dansk bruger uden de helt store engelskkundskaber, ikke svært ved at navigere rundt i programmet. At programmet så har et rigtig flot design, gør det jo ikke ringere.

Hvis du har købt dit Webroot-produkt hos Spywarefri, så behøver du aldrig kontakte deres support. Vi klarer som regel et licensproblem samme dag eller inden for 1-2 dage, da vi har direkte forbindelse til producenten. Webroot ønsker ikke, at Spywarefri hjælper med licensproblemer, når produktet er købt direkte hos dem.

Det negative

Licensen må egentlig benyttes på 2 computere, hvis de blot ikke er på nettet samtidig. En mærkværdig ordning finder vi.

Med den seneste version tilbydes man en toolbar under installationen. Besynderligt for et sikkerhedsprogram. Du kan dog uden problemer fjerne fluebenet for denne toolbar under installationen, og på den måde får du den ikke.

Vor mening

Spy Sweeper giver næsten aldrig problemer for vore brugere, og i vort forum er der meget sjældent et spørgsmål som omhandler Spy Sweeper. Det borger for kvalitet og brugervenlighed.

Senest i forum
Bruger konti nulstilles ved genstart :-(
16 timer, 58 minutter siden
USB virus? zuuuck
17 timer, 56 minutter siden
Win32/Netsky.Q worm
22 timer, 13 minutter siden
Langsom Computer - Dårlig passet computer
1 dag, 29 minutter siden
Virus via MSN
1 dag, 33 minutter siden
Seneste artikler
Lidt råd om kodeord

Vi har fundet lidt gode råd om kodeord frem. Der er sandsynligvis ingen der vil følge dem, men her er de alligevel.

Er dit internet langsomt?

Det kan være et irritationsmoment, når internettet slæber sig afsted, men mange gange skal der kun lidt justeringer til, for at det hele kører hurtigere.

Computerblade misinformerer

Computerblade, andre magasiner, dagblade og internetsider misinformerer omkring det gratis antivirusprogram AVG. Selv kendte computer-eksperter kender åbenbart ikke til programmets mangler.

Hvad skal jeg bruge af software?

Det spørgsmål er og vil blive stillet mange gange i Spywarefri’s forum, og idéen med denne artikel er at gi’ dig nogle værktøjer til at vurdere dit individuelle behov.

Farerne ved fildeling

Internettet er fuld af fælder for den intetanende bruger, og en af de største er den ukritiske måde, hvorved man deler film, musik, spil og programmer med et ukendt antal andre brugere verden over.

Nyeste nyt
IE 0-dags sårbarhed in-the-wild

McAfee gav spor nok til en hacker fra Israel til at lave et exploit til den nye 0-dags sårbarhed i Internet Explorer.

Stigning i ondsindede links

Mere end 3.000 søgertermer på Google ramt af 6.000 ondsindede adresser i de sidste syv dage.

Bagdør i Energizer oplader

Energizer DUO USB opladeren indeholder en bagdør, der giver fjernkontol via port 7777/tcp.

Hvor gemmes krypteringsnøglen?

En virksomhed er kommet med en løsning til at sikre din private krypteringsnøgle på en lidt utraditionel måde.

Pas på “Spear Phishing”

Spear phishing er en meget målrettet form for phishing, som kan være meget sværere at identificere.