Sunbelt Kerio Personal Firewall
Sprog: Engelsk
Platform: Windows 2000, Windows XP 32 bit, Windows Vista 32 bit
Gratis: Nej
Vores vurdering:




Om producenten
Sunbelt Software har adresse i Clearwater, Florida, USA. Firmaet blev grundlagt i 1994, og er en del af Sunbelt International Group med base i Paris.
Firmaets målsætning er at lave sikkerhedssoftware af høj klasse både til den private bruger samt industrien.
Det positive
Sunbelt Firewall hed tidligere Kerio Firewall. Produktet blev købt af Sunbelt for nogle år siden.
Installeres programmet i “Simple mode” får du kun få popups, og når du først har fået fortalt, hvilke programmer der må gå på nettet, så får du ikke flere. Programmet kan også installeres som “Advanced”, hvis du har godt kendskab til firewalls.
Sunbelt Firewall kan godt anbefales til begynderen, og til en pris af 179 kr. må det siges at være et godt køb. Sikkerheden er også en kende bedre i købe-versionen, idet nogle features er deaktiveret i den gratis version.
Sunbelt Firewall giver sjældent problemer, og her fra juli 2008 er programmet også Vista-klar - dog kun til Vista 32-bit.
Står du over for at skulle vælge firewall, er det vigtigt, at du prøver før køb.
Det negative
Hvis du kører programmet i Advanced mode, så får du et stort antal popups som vedr. programmer, der søger om tilladelse til at gå på nettet. Med mindre du er ekspert, bør du vælge Simple mode.
Vor mening
Hvis du installerer programmet i Simple mode, så får du ikke problemer med popups, hvor du skal tage stilling til, om filer der forekommer dig ubekendt, må gå på nettet. Langt de fleste brugere vil kunne klare sig med at køre Sunbelt firewall i Simple mode. I Simple mode er det en brugervenlig firewall.
Det er vores mening, at du får meget firewall for få penge, men når det gælder firewalls, så er det meget vigtigt, at du afprøver før køb. Gå til vort downloadcenter og hent en prøveversion.
Et par brugere har gjort os opmærksomme på et svindelnummer, som det er en god idé at være opmærksom på - et skoleeksempel på social engineering.
Det findes overalt på næsten alle computere efterhånden: Software, som du ikke mindes at have installeret, som du ikke ved, hvad du skal bruge til og som pludselig bare er der.
HDDScan er et gratis og meget simpelt værktøj, som jeg ofte bruger til at undersøge fysiske fejl på harddiske i Windows.
Vi ser på to stykker værktøj, som vi ofte bruger til at konstatere varmeproblemer på Windows computere.
Vi tager et kig ned i min værktøjskasse og starter med et avanceret et af slagsen: WinDbg
HDDScan er et gratis og meget simpelt værktøj, som jeg ofte bruger til at undersøge fysiske fejl på harddiske i Windows.
Vi ser på to stykker værktøj, som vi ofte bruger til at konstatere varmeproblemer på Windows computere.
Vi tager et kig ned i min værktøjskasse og starter med et avanceret et af slagsen: WinDbg
Thomas skriver lidt (rodet) om 2012 og 2013.
En lille advarsel angående TrustPilot og om at blive holdt som gidsel.





