Indsamling af mails via bannere

Skrevet af Thomas Huulbæk
http://www.spywarefri.dk/images/nyheder/extra-extra.png
  
Vi slår endnu engang banner-blokeringen fra og ser på en reklame med gratis Apple-produkter - denne gang fra Politiken.dk.


Man kan argumentere for, at det ikke burde være nødvendigt at lave denne artikel, da folk snart må være klar over, at intet i virkeligheden er gratis. Men bare det, at denne typer reklamer stadig eksisterer, viser, at det er nødvendigt at gøre opmærksom på igen og igen. Det er ikke helt billigt at reklamere med top-bannere på Politiken.dk og derfor må det nødvendigvis betyde, at strategien virker.


Banner-reklame fra Politiken.dk

I første omgang virker reklamen som en meningsmåling - du skal tage stilling til, hvem der vinder valget. På dette tidspunkt er det ikke til at vide, men hvis du forsøger at klikke på Rød blok med Helle Thorning-Schmidt for at markere dette, så har det ingen effekt. Det er faktisk ligegyldigt, hvor du vælger at klikke på banneret - resultatet er det samme og du ledes derfor videre til samme side. Altså, der er ikke tale om en meningsmåling, så udsagnet om at Din mening tæller må være at strække sandheden vel langt.

Advarselslamperne blinker også kraftigt rødt, når der står frit-valg.com øverst i højre hjørne, selvom det ikke er den hjemmeside, vi er havnet på - specielt når det ikke er muligt at besøge websitet frit-valg.com (som dog er registreret til samme virksomhed).

Ok, så du kan vinde en Apple MacBook, så måske var det alligevel værd at kigge på?

Efter klikket havner vi på en hjemmeside (planet49.dk, der tilhører Planet49 GmbH i Tyskland), der fortæller os, at vores svar er korrekt registreret. Det må igen være lidt på kant med sandheden, da vi slet ikke har afgivet et svar. Tidspunktet var også inden udløb af konkurrencen, så vi er udvalgt som mulig vinder af et Apple produkt! Vi klikker derfor, godtroende som vi er, videre.


Det første vi lægger mærke til er, at hjemmesiden er designet i samme stil som Apples - lidt mere uprofessionelt måske men ligheden er alligevel slående. Selvom virksomheden bag skriver, at Apple ikke er associeret med siden, så er der ingen tvivl om, at det er netop denne association, de lægger op til.

Jeg drømmer lidt om en iMac og vælger denne som min ønskepræmie.


Der er lige en lille æble-opgave, der skal løses, inden vi kan komme videre. Idéen er, at hvis du er smart nok til at læse den, så er du den udvalgte. Der kører en timer i toppen som indikerer, at vi har begrænset tid til at løse puslespillet. Igen er det bare rent show, da du sagtens kan bruge flere døgn på opgaven. Og igen lægges der op til, at firmaet bag alligevel måske samarbejder bare lidt med Apple.

Vi løste opgaven og kan nu deltage i konkurrencen!


Og så kommer vil til humlen i reklamen: Indtastning af e-mail adressen. For at deltage i konkurrencen, der forresten først udløber 31.12.2011 (!), skal vi sige ja til at modtage tilbud via telefon, e-mail, sms og post fra firmaets partnere og sponsorer.

Inden vi accepterer vælger vi at kigge lidt på betingelserne og den vigtigste passage:

3.1 Ved deltagelse over Internettet erklærer deltageren sig indforstået med, at hans oplysninger benyttes af Planet49 GmbH og dennes partnere og sponsorer til reklameformål via e-mail og/eller telefon og/eller SMS og/eller per post. Deltageren erklærer sig ligeledes indforstået med at blive kontaktet pr. telefon, e-mail, pr. post og/eller sms, med nyhedsbreve, konkurrencer, gode tilbud samt markedsføring af Viasats TV-produkter, ekstra kanaler og tjenester, herunder Viaplay og ViasatHD. Deltageren kan til enhver tid tilbagekalde sit samtykke ved at sende en e-mail til .

3.2 Ved en deltagelse i konkurrencen pr. postkort videregives oplysningerne ikke til partnere og sponsorer (og naturligvis heller ikke til andre). Disse oplysninger benyttes heller ikke til reklamer.


Altså, formålet er ene og alene at indsamle data til reklame. Hvis vi fortsætter, bliver vi også bedt om at indtaste adresse, telefonnummer og fødselsdato.

Fra samme firma på bt.dk
Så har vi selve konkurrencen. Fra betingelserne: "Mellem alle tilladte deltagere trækkes der lod om alle de gevinster, man kan se på hjemmesiden inden for fire uger efter indsendelsesfristen." Samtidig kan vi læse, at "denne konkurrence fra PLANET49 GmbH gennemføres med garanti."

Det er dog ikke muligt at finde ud af, hvem der er garanter for denne garanti og det har heller ikke været muligt at finde frem til tidligere vindere. Jeg forsøgte med et par opkald til virksomheden i Tyskland for at få fat i Henning Munte, men det lykkedes desværre ikke. Jeg sendte dem derfor en e-mail, hvor jeg spurgte, hvem der verificerede lodtrækningen og om det var muligt, at komme i kontakt med eventuelle danske vindere. Indtil videre intet svar.

Blandt partnere og sponsorer finder vi følgende virksomheder: M3 Panel, MEDION NORDIC A/S, Neopoint Technologies, Webbdone, DM Media A/S, Falck Danmark A/S, Vesterålens Naturprodukter, Naturfredningsforeningen, Aller Media A/S, Telia Sonera, Homeenter AB, BRF Kredit, ASE, Viasat, LRF Media, Haveselskabet, The Nova Code Dooel, Bonnier AB, Stjernepost.dk, designerbazar.dk, tilbudibyen.dk, guldtilbud.dk, Hjerteforeningen, Amnesty International, Aimé, Den Sunde Linie, Red Orangutangen, Vårda Øjenklinik, Morgen-Chancen, CARE Danmark og Morgen-Chancen.

Så hermed en opfordring til ovenstående virksomheder til at overveje deres deltagelse i dette projekt. Og samtidig også en opfordring til Politiken.dk og andre websites til at tænke over, hvad de ønsker at reklamere for på deres website.

Jeg skal lige afslutningsvis gøre opmærksom på, at virksomheden sikkert ikke foretager sig noget ulovligt, og hvis du er interesseret i at modtage alskens reklamer per e-mail, så er du velkommen til at tilmelde dig!

Kommentarer
Skrevet af: Perhaps Emeritus den 19. Aug 2011 09:28

Ja, det er et kæmpe svineri og blufnumre. Dem er der adskillige af og danskerne falder i med begge ben. Er vi da virkelig så dumme? Det er vi vel nok.

Perhaps Emeritus's billede
Skrevet af: hepta den 19. Aug 2011 10:19

Her er det så at jeg mener at f.eks “Antibanner modulet” i K.I.S er en god ting, og vi så jo også for nogle år siden, at den var helt gal med “bannerinfektionerne”. ( vist ikke så moderne lige nu).

Så vidt jeg kan huske er det kun i K.I.S, iblandt de store sikkerheds pakker, at jeg har set et “Antibanner modul”, og det undrer mig lidt.

hepta's billede
Skrevet af: Fromsej TeamSpywarefri den 19. Aug 2011 10:27

Tag det helt roligt, Politiken er især kendt for at sige undskyld.

Fromsej TeamSpywarefri's billede
Skrevet af: Perhaps Emeritus den 19. Aug 2011 11:13

Rent umiddelbart er et antibanner ikke altid løsningen, da de fleste brugere rent faktisk VIL se reklamerne og skal de til den løsning som hedder koble til/koble fra som findes i flere sikkerhedspakker, så står de af.

Løsningen skal så under alle omstændigheder ligge i en avanceret del af pakken. For de der ikke ønsker reklame og kan lave en avanceret opsætning og som forstår den del er det en rigtig god ting. For alle andre vil vi nok af og til høre: Jeg kan ikke se dit og dat. Og så er det vi skal til at sige: Prøv at koble antibanner modulet fra. Og så er det at det begynder at blive en smule besværligt.

Men ingen tvivl om at den del tilkoblet sikrer yderligere.

Perhaps Emeritus's billede
Skrevet af: hepta den 19. Aug 2011 11:41

I K.I.S er ” Antibanner” så ikke aktiveret ved installationen, og sikkert af de grunde du nævner.

( Hvor må det dog være komplekst at være produktudvikler af sikkerhedsprogrammer med de forskellige holdninger der er til sikkerhedsprogrammer, og de forskellige pc konfigurationer)

hepta's billede
Skrevet af: vaf ForumSupporter den 19. Aug 2011 20:45

Ovenstående eksempel bestyrker mig i mit i forvejen noget anstrengte forhold til reklamer og reklame branchen.

vaf  ForumSupporter's billede
Skrevet af: vaf ForumSupporter den 23. Aug 2011 21:46

Noget der minder om det, beskrives i Kontant dags dato om ‘baby boks’. Her skal man også helt ind og nærlæse betingelserne og se hvad man egentlig siger ja eller tak til, nemlig efterfølgende, at få det ene reklameprodukt tilbud efter det andet i sin mail.

vaf  ForumSupporter's billede
Skrevet af: vaf ForumSupporter den 23. Aug 2011 22:39

Tror det var ordet -aggressiv markedsføring- forbrugerkvinden betegnede det.

vaf  ForumSupporter's billede
Skrevet af: Perhaps Emeritus den 24. Aug 2011 07:11

Ja, jeg så ikke selv udsendelsen, men aggressiv markedsføring er IKKE acceptabelt.

Perhaps Emeritus's billede
Skrevet af: Thomas Huulbæk den 24. Aug 2011 12:47

Jeg har lidt fortrudt, at jeg inkluderede billedet med de “drejende” cirkler - riiimeligt irriterende!

Kom lige i tanke om den, da jeg stødte på den på ekstrabladet.dk i dag. Forresten så oprettede jeg en konto på deres netnation (ja, spørg mig ikke hvorfor!) og fik tilsendt mit valgte kodeord i almindelig tekstform i mail bagefter. Utroligt, så skal jeg lige stole på alle Ekstrabladets ansatte og alle servere, som mailen gik igennem.

Godt jeg ikke bruger det samme kodeord andre steder - men stadig en opløftet pegefinger og jeg har kontaktet dem.

Thomas Huulbæk's billede
Skrevet af: Thomas Huulbæk den 24. Aug 2011 13:22

Til deres fordel vendte de relativt hurtigt tilbage:

Tak for din mail. Vi er 100% klar over problemet og er ked af at levere en service af denne kvalitet.

Problemet stammer fra et gammel bruger-system (fra ekstern leverandør), men den er vi i fuld gang med udfase. Så inden længe er vi skiftet over til et nyt ét hvor passwords er envejs krypteret.

Thomas Huulbæk's billede
Skrevet af: Sigge den 03. Okt 2011 16:49

For slet ikke at tale om at du skal udfylde en skide F**king Survey for at kunne deltage vel og mærke en survey der hvis du er uopmærksom mens du udfylder den nemt kan komme til at koste dig det dobbelte af sådan et apple produkt :-( Røvhuller.

Sigge's billede
Skriv kommentar

Du skal være logget ind for at kommentere...

Senest i forum
blå skærm
2 timer, 26 minutter siden
Google på russisk.
14 timer, 10 minutter siden
Kan ikke systemgendanne - logcheck
20 timer, 43 minutter siden
Keylogger HJÆLP
1 dag, 8 timer, 40 minutter siden
System Check - Højst sandsynligt virus
2 dage, 7 timer, 13 minutter siden
Seneste artikler
Ringet op af Microsoft?

Et par brugere har gjort os opmærksomme på et svindelnummer, som det er en god idé at være opmærksom på - et skoleeksempel på social engineering.

Software vi kom til at installere

Det findes overalt på næsten alle computere efterhånden: Software, som du ikke mindes at have installeret, som du ikke ved, hvad du skal bruge til og som pludselig bare er der.

Sikkerhedskursus

Det er altid godt med kurser - specielt når der er tale om et sikkerhedskursus fra vores egen Perhaps.

Indsamling af mails via bannere

Vi slår endnu engang banner-blokeringen fra og ser på en reklame med gratis Apple-produkter - denne gang fra Politiken.dk.

Guide til email-kryptering

Hvis du vil være sikker på, at dine mails ikke læses af uvedkommende, så skal du bruge kryptering. Læs her hvordan det kan sættes op.

Seneste nyt
ESET Smart Security 5.0

ESET er nået til den femte version af den omfattende sikkerhedspakke fra ESET - Smart Security 5.0. Perhaps har kigget på programmet og strikket en anmeldelse sammen.

Ringet op af Microsoft?

Et par brugere har gjort os opmærksomme på et svindelnummer, som det er en god idé at være opmærksom på - et skoleeksempel på social engineering.

Software vi kom til at installere

Det findes overalt på næsten alle computere efterhånden: Software, som du ikke mindes at have installeret, som du ikke ved, hvad du skal bruge til og som pludselig bare er der.

Sikkerhedskursus

Det er altid godt med kurser - specielt når der er tale om et sikkerhedskursus fra vores egen Perhaps.

Ad-Aware Free Internet Security

Det er blevet tid til en anmeldelse af Ad-Aware Free Internet Security. Er prisen det eneste fordelagtige?