Analyse af 32 millioner kodeord
Vi ved det godt i forvejen men nu er det bekræftet i en stor skala. 123456 er det mest almindelige kodeord.
Tjenesten RockYou blev hacket og hackeren lagde alle kodeord online - 32 millioner af dem. Sikkerhedsfirmaet iMPERVA har ny analyseret dem og resultaterne er, som vi regnede med.
En tredjedel var på mindte en seks tegn. Halvdelen var sårbare for ordbogsangreb. Det mest almindelige kodeord var 123456. Derefter var det 12345, 123456789 og Password.
Hvorfor RockYou i det hele taget gemte kodeord i læsbar tekst - altså ikke krypteret - melder historien ikke noget om. Virker meget, meget underligt...
Der er endnu ingen kommentarer til denne artikel...
Thomas svarer på en mail fra den russiske ungmø Svetlana og det bliver til en længere korrespondance.
Vi har fundet lidt gode råd om kodeord frem. Der er sandsynligvis ingen der vil følge dem, men her er de alligevel.
Det kan være et irritationsmoment, når internettet slæber sig afsted, men mange gange skal der kun lidt justeringer til, for at det hele kører hurtigere.
Computerblade, andre magasiner, dagblade og internetsider misinformerer omkring det gratis antivirusprogram AVG. Selv kendte computer-eksperter kender åbenbart ikke til programmets mangler.
Det spørgsmål er og vil blive stillet mange gange i Spywarefri’s forum, og idéen med denne artikel er at gi’ dig nogle værktøjer til at vurdere dit individuelle behov.
Microsoft advarer om et nyt stykke “rogue” software, der imiterer advarsler fra populære browsere.
Secunia har frigivet en offentlig beta af deres PSI 2.0 - Personal Software Inspector. Som noget nyt indeholder den automatisk opdatering af dine programmer.
Sikkerhedseksperten Rubén Santamarta har fundet en kritisk bagdør i Apples Quicktime, der rammer XP, Vista og Windows 7.
Vi har modtaget en del mails “fra” PBS i dag. PBS har udsendt advarsel om nyt phishing-forsøg.
Vi er kommet til endnu et dansk produkt i vores store online backup test. Kan programmet indfri vores i forvejen store forventninger?
